Dezbateri: Scumpesc sursele regenerabilele energia electrica
La ora actuală se vorbeşte tot mai des despre energiile regenerabile, care pot fi o alternativă la metodele tradiţionale de obţinere a energiei electrice. În aceste condiţii se pune întrebarea dacă o dată ce energiile regenerabile vor căpăta din ce în ce mai mult teren nu va creşte şi preţul la energie.
La această întrebare ne răspunde în cadrul acestei ediţii Jean Constantinescu, specialist în sisteme şi pieţe de energie, care va dezbate alături de Romulus Cristea subiectele precum: utilizarea energiei eoline, biomasă şi fotovoltaic şi dacă acestea scumpesc curentul electric; resursele de energie regenerabilă pe care le are România la dispoziţie.
Videourile Vodpod nu mai sunt disponibile.
Jean Constantinescu este fondator şi fost director general al Transelectrica şi al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul energiei.
Tu în Vest ai fi un reper jurnalistic. Aici, reperele sunt pipiţele.
Te gândeai în 1990 că se va ajunge la asemenea hal de degradare? 😦
Roxana Iordache
Miercuri, 24 octombrie 2012 at 09:00